Saúdská Arábie, náš takzvaný spojenec (III)

Milý čtenáři, dnešní historka je spíš pro zasmání. Ani nevím, zda je na 100% pravdivá. Ale vyprávěl mi ji Oliver, solidní Francouz, který žil léta v Saúdské Arábii a mluvil plynně hedžázským dialektem arabštiny, který se tam používá. Nebyl to člověk, který by měl sklony k vymýšlení, takže mu věřím. O co šlo?

Zkrátka: ve složité struktuře saúdské vlády, která „zaměstnává“ tisíce líných princátek, prý existuje státní tajemník pro záležitosti džinů.

Ano, džinů. Nemyslím teď ten jalovcový alkohol ze staré dobré Anglie. Ten je stejně v království zakázán.

Myslím džiny jako strašidla. Takové ty bytosti, které se dají polapiti do láhve. Jako se o nich vypráví v pověsti o Alibabovi nebo Sindbádovi. Tyhlety džiny.

Džin

Nechtěl jsem tomu věřiti, ale Oliver mi to hladce zdůvodnil.

V Quránu se o džinech hovoří neustále. Podle Quránu stvořil Alláh dva druhy bytostí nadaných svobodnou vůlí, a to jsou džinové a lidé. (Připomíná mi to trošku „elfy a lidi“ z děl J.R.R.Tolkiena, až na tu drobnost, že džinové jsou většinou chlípní a zlí – což ostatně odpovídá charakteru díla, v němž vystupují!)

Jelikož Qurán je doslovné slovo boží, nesmí se o něm pochybovati. A vůbec už ne v Saúdské Arábii, která se kolem Quránu točí jako Země kolem Slunce. Takže z hlediska Saúdů džinové existují, tečka. Řekl to Bůh a ten nelže.

No a když už džinové existují, není důvodu, aby pro ně řádná a pečlivá saúdská vláda nezřídila zvláštního zmocněnce a tajemníka, že!

Takový tajemník samozřejmě nemá mnoho práce, ale to je jistě dáno jen tím, že jej Alláh má rád. Zpochybňovat na základě toho existenci džinů si nikdo rozumný nedovolí.


Milý čtenáři, pokud bys chtěl dostávati e-mailem upozornění, že vyšel nový článek, zajdi doprava nahoru. Najdeš tam nápis „Sleduj novinky e-mailem“. Tam vlož adresu a klikni na Sleduj. Dá se to vždy zase zrušit.
Reklamy
%d bloggers like this: