Zlatý věk, který tak úplně nebyl

Tak nás turecký premiér Erdogan poučil, že muslimové objevili Ameriku. Celých 300 let před Kolumbem.

Tato pitomost není ojedinělá. Muslimům se neprávem připisuje řada objevů, které vůbec neuskutečnili. V nejlepším případě se dá říci, že se některé tyto vynálezy skrze arabské jazykové prostředí přenesly do Evropy.

Jenže i zde jest problém, že ne každý arabsky píšící učenec byl muslim. Mnoho z nich byli Židé, třeba Ibrahim ibn Jakub, který první popsal město Prahu, nebo zoroastriáni (perští uctívači ohně), jako velký matematik Al Chwárizmí. V tehdejším kalifátu bylo samozřejmě praktické psáti arabsky, podobně jako v tehdejší Evropě latinsky, ale to nic nenaznačovalo o etnické a náboženské příslušnosti pisatele. Vypadá to, že se muslimové často chlubí cizím peřím.

Není to poprvé, co se něco takového děje. Když Sovětský svaz začal viditelně zaostávat za vyspělým kapitalistickým světem, snažila se tamní propaganda o něco podobného. Vydali Encyklopedii ruského prvenství, kterou museli naši předkové za Gottwalda povinně číst ve škole. Byla to knížka plná kravin, jako např. že automobil vynalezl již roku 1752 nějaký Šamšurenko a dokonce k němu sestrojil i tachometr, aby věděl, jak rychle se řítí. Nesměl ses tomu smáti moc nahlas, protože hrozily problémy. Ostatně hádal bych, že se dneska v Turecku taky Erdoganovi veřejně moc nesmějí – sic by měli problémy. Vězení už jsou tam plná různých posměváčků.

Stejný druh mindráku z vyspělejších sousedů mají rovněž někteří muslimové. Jen někteří, kdo jsou v dostatečném styku se Západem. Turek Erdogan náš systém nepochybně nenávidí, ale vyrostl na jeho hranicích a je s ním neustále konfrontován – má tedy komplex jako řemen, protože vidí, jak se věci mají.

Zato obyvatelům Jemenu nebo Afghánistánu nebo Mali je to úplně jedno. Vyrostli tak daleko od vyspělé civilizace, že ani mindrák nemají. Nemají s čím srovnávati. Jejich svět žije v bezčasí islámu, kde se nic nemění a kde se nikdo nějak nezabývá rozvojem. Islám je dokonalý a nic měniti netřeba.

Z praktického hlediska můžeme být rádi, že na to jsou tak, jak jsou. Dokud v bitvě rozhodoval meč a pevná paže, nebyly naše hranice jisté. Teď máme jiný problém, totiž s imigrací. Ten si musíme vyřešiti sami. Leč naše technická převaha nám dává aspoň naději.


Milý čtenáři, pokud bys chtěl dostávati e-mailem upozornění, že vyšel nový článek, zajdi doprava nahoru. Najdeš tam nápis „Sleduj novinky e-mailem“. Tam vlož adresu a klikni na Sleduj. Dá se to vždy zase zrušit.
Reklamy
%d bloggers like this: