Islámský stát a menšiny v horách

Řádění Islámského státu, který s obzvláštním fanatismem pronásleduje různé menšiny (jezídy, Kurdy) a snaží se je zotročit či vyhladit, zaplňuje dnes noviny. Mnozí se pak bijí v prsa, že takový státní útvar jest naprosté unikum, které nemá nic společného s islámem.

Ale jedna skutečnost je usvědčuje z toho, že nemají pravdu. A tou jest politická geografie celé oblasti. Má totiž jednu velmi nepřirozenou vlastnost: všechny náboženské a kulturní menšiny se koncentrují v horách nebo v bažinách. Na otevřených rovinách mezi nimi žijí většinoví sunnitští muslimové.

Jak mohla taková věc vzniknout? Inu, staletí džihádu.

Nekonečné polopouštní roviny nekladou útočníkům žádné přírodní překážky. Dnešní vrazi z ISIS jezdí v terénních Toyotách, jejich předchůdci za kalifátu měli dobré hřebce. V obou případech mohla taková jízda smésti obránce a uspořádati masakr, právě jako dnes. Po několika takových vlnách džihádu zbylo v rovině jen konvertované obyvatelstvo a jeho otroci.

Ti, kdo nechtěli přijmouti Alláha ani otrocké pouto, se museli bránit. Stejně jako horalé z dnešních Švýcar, i oni brzy zjistili, že nejlepším spojencem jest obtížný terén. V horách nemůže kavalerie nasadit cval a smést protivníka drtivým úderem. Obránce se naopak může stáhnouti do výšin a metati z nich šípy nebo kamení. Karta se obrací. Velcí bojovníci džihádu padnou a přízemnější jedinci se stáhnou zpět do nížiny, kde si mohou plundrovat a zotročovat podle svého chtíče. Právě teď, před našima očima, se toto odehrává v kurdském Kobani, kde fanatici nestačí na to, porazit odhodlanou kurdskou gerilu v těžkém městském boji.

Dnešní mapa Blízkého Východu je němým svědkem ne jednoho, ale snad deseti bývalých Islámských států. Podívej se na ni pozorně. Maronitští křesťané v horách Libanonu. Drúzové na Golanských výšinách. Alevité v těžkém terénu pobřežní Sýrie. Kurdové a Jezídové v horách severního Iráku. A všude, kde končí přirozená ochrana kopců, bažin nebo zcela neprostupných pouští, končí i menšinové osídlení a začíná říše islámu.

Podobně jako u Holocaustu, i zde se člověk dozví více z toho, co už není, než z toho, co je.


Milý čtenáři, pokud bys chtěl dostávati e-mailem upozornění, že vyšel nový článek, zajdi doprava nahoru. Najdeš tam nápis „Sleduj novinky e-mailem“. Tam vlož adresu a klikni na Sleduj. Dá se to vždy zase zrušit.
Reklamy
%d bloggers like this: