Francouzi, Švédi a ti, kdo jimi nejsou

Milý čtenáři, také sis toho asi povšiml. Vyjde v novinách článek, že někde zadrželi po zuby ozbrojeného Francouze nebo Švéda, podezřelého z terorismu. Čteš dál a zjistíš, že zadržený se nejmenuje Pierre ani Sven, ale nějak jako Umar Muhammad. A někdy, když je zpráva doprovázena fotkou, zírá na tebe rozčepýřený fanatik blízkovýchodního vzhledu, jehož tvář nepoznala holicí strojek ani nůžky. Ani z rychlíku, jak se dneska s oblibou říká.

Asi se nehodím do tohoto pitvorného světa, protože arabsky mluvící muslim se sklony k džihádu pro mě není Švéd. Leda snad v tom právně nejužším slova smyslu, protože má pas té nešťastné země. Ale Švéd to není a nebude, protože Švéd znamená příslušníka zcela jiné kultury. Ať si politicky korektní píšou v novinách cokoliv, Švéd to není. Ani Francouz, ani Brit, ani Dán.

Někdo, nevím už kdo, prý na toto téma řekl: „Kočka, která se narodila v rybárně, se nestává rybou.“ Trefa. (Milý čtenáři, všiml sis, čím se politicky nekorektní mluva liší od té politicky korektní? Není vyumělkovaná, jde přímo k věci, dá se čísti bez bolení zubů a občas vzbudí i smích.)

To samé platí o našich lži-Švédech a lži-Francouzích. Jako Francouze beru toho, kdo patří ke kultuře Francouzů. Může to být i muslim, pokud mluví francouzsky, uznává francouzský sekulární stát a nefandí lidem, kteří pižlají ostatním krky kvůli nevinným obrázkům. Ten policista, který byl zavražděn před kanceláří Charlie Hebda, byl v mých očích Francouz.

V naší první republice žilo hodně Němců. Jeden z nich se jmenoval Konrád Henlein, řídil Sudetoněmeckou stranu a sehrál tak velkou roli při rozbití republiky. Nazval bys takového člověka, milý čtenáři, Čechoslovákem? Stěží. Sice měl v náprsní kapse československý pas, ale byl to Němec a jeho cílem bylo zničení ČSR. Nezaslouží si, aby mu říkali Čechoslovák.

Vzpomeň si na něj, až ti zase nějaký redakční šíbr bude tlačiti do hlavy, že džihádista Umar Muhammad je Švéd.


Milý čtenáři, pokud bys chtěl dostávati e-mailem upozornění, že vyšel nový článek, zajdi doprava nahoru. Najdeš tam nápis „Sleduj novinky e-mailem“. Tam vlož adresu a klikni na Sleduj. Dá se to vždy zase zrušit.


Milý čtenáři, pokud bys chtěl dostávati e-mailem upozornění, že vyšel nový článek, zajdi doprava nahoru. Najdeš tam nápis „Sleduj novinky e-mailem“. Tam vlož adresu a klikni na Sleduj. Dá se to vždy zase zrušit.
Reklamy
%d bloggers like this: