Jak se rodí nová slova (II)

Milý čtenáři, dnes nejsem v moc optimistické náladě. Ač se snažím hledět do budoucnosti s kuráží a odhodláním, dnešní procházka po ulicích jednoho západního velkoměsta mě poněkud sklíčila. Pokusím se tedy z toho aspoň udělat legraci. Trochu pochmurnou legraci. Snažme se, aby to tak nedopadlo doopravdy!


V Praze, dne 14.1.2025

Vážený Ústave pro jazyk český,

žádáme tímto vaši odbornou spolupráci při vytváření nových slov pro popsání aktuální skutečnosti.

V jazyce českém citelně schází krátký výraz pro pocit tísně a odcizení, který prožívá domorodec, když prochází ulicemi města, kde se narodil a kde vyrůstal, a které se přímo pod jeho očima změnilo v Bejrút či Baghdad. Všechny západní jazyky už jej mají, nesmíme tedy zůstat pozadu.

Dále je třeba stručně popsati pocit bodavého strachu v ledvinách, když domorodec míjí skupinku zevlujících mladíků, kteří po něm zamračeně pokřikují něco po arabsku, a určitě to není „Dobrý den“.

Nemáme rovněž slovíčko pro pocit nevěřícného údivu, když televize vysílá přímý přenos z místa hromadné džihádistické vraždy v Brně. To se před desíti lety dělo tak nanejvýš někde v Paříži.

Konečně je nutné vyrobiti odborný výraz pro pocit studu a pokoření, které prožívá každý normální člověk, když je nucen na veřejnosti papouškovati vládou předepsané multikulturní poučky o velkém obohacení země skrze migranty a mírumilovnosti vznešeného islamu, aby jej nevyhodili z práce, nesebrali mu děti a nezačali jej trestně stíhat za ksenofóbii.

S pokrokovým pozdravem „Za pestrobarevnou budoucnost!“

Jiří Samir Al-Brettschneider
referent
Ministerstvo pro podporu migrace


Post Scriptum

Milý čtenáři, jistě jsi zaznamenal, že jsem napsal ksenofobie s „ks“ místo s „x“. Není to chyba. Rozhodl jsem se psáti toto slovo zásadně jako ksenofobie, protože takto vypadá pitoměji než v originále. A jelikož jeho význam je naprosto debilní, je na místě, aby i jeho forma trochu zpitoměla. Na slovech záleží. Bude-li se čtenář nucen pokaždé při čtení ušklíbnout, projeví se to v něm časem i hlouběji.


Milý čtenáři, pokud bys chtěl dostávati e-mailem upozornění, že vyšel nový článek, zajdi doprava nahoru. Najdeš tam nápis „Sleduj novinky e-mailem“. Tam vlož adresu a klikni na Sleduj. Dá se to vždy zase zrušit.

Reklamy
%d bloggers like this: