Slovo, které vyšlo z módy

A to slovo, můj milý čtenáři, jest multikulturalismus.

Jako stařešina usedlý na Západě již řadu let si pamatuji, že v 90. letech a počátkem nového století bylo všude. Každý osel se chtěl přetrhnouti, jak se hlásil k multikulturalismu. Myslím, že moderní angličtina tomu říká „buzzword“. Slovíčko, se kterým se ohání kdekdo, anžto je moderní a v kursu. Politické programy stran jej byly plné. Řečníci se jím veřejně zaklínali. Vznikaly různé multikulturní instituce. Nebozí klokani v Austrálii měli dokonce multikulturní ministerstvo. A všechny ty moudré hlavy se shodovaly v tom, jak strašně je to dobré. Když média malovala obrázek, vypadal zásadně takto.

Multikulturalismus podle sociologických teorií

Jenže ouha! Ono to nějak nešlo. Místo hřejivého skotačení rozverných různobarevných dětiček na paloučku se začala vytvářet ghetta. Ti zlí lidé, kteří se řádně neučili o multikulturním obohacení, se radši sestěhovávali k sobě podobným. A tak vznikly „bílé“ čtvrti, „muslimské“ čtvrti a tak dále. Nu což! Ale ty „muslimské“ čtvrti čím dál víc vypadaly jako zašpiněná ghetta plná pouličního násilí. Skoro jako kdyby si ti migranti s sebou přinesli v hlavách Blízký východ. To bylo ale překvapení!

Máme rok 2015 a když se řekne „multikulturalismus“, představí si normální Evropan toto:

Multikulturalismus pohledem dneška

Není divu, milý čtenáři, že slovíčko „multikulturalismus“ začalo být poněkud horké a jeho dřívější milovníci se od něj začali odtahovati. Najednou už je to spíš nadávka nebo posměšek a nikdo se k ní moc nehlásí. Političtí představitelé, bezpáteřní jako vždycky, vycítili, že vítr se obrátil. Dnes se pro změnu chtějí přetrhnouti s prohlašováním, že multikulturalismus selhal. No to je překvapení! To my, vaši občané, víme odjakživa. Kdybyste se podle toho radši zařídili.

Krásný příklad tohoto duševního obratu nám teď poskytl Jan Hartl, ředitel agentury STEM. Svými názory perfektně spadá do multi-kulti tábora, proslavil se třeba výrokem, že ČR je „nepřirozeně etnicky homogenní“ (ale k tomu až jindy). Jenže i on už tuší, že ze slova multikulturalismus se stalo v normální řeči tabu. A tak nás v rozhovoru ujišťuje: „Nejde o to, že bych zastával představu o multikulturalismu!“

Kdepak, vůbec!

Jeden z posledních Mohykánů je Multikulturní centrum v Praze. Nechci na ně odkazovati. Zajímá mě ale velice, kdy i jim dojde, že zaspali dobu, a přejmenují se na něco neškodně znějícího. Možná jim to hrdost nedovolí, čert ví. Počkáme si. Dokonce i to australské ministerstvo vyškrtlo multikulturalismus se svého názvu a nyní se jmenuje nějak jako „ministerstvo pro migraci“. I to je dost špatné, ale lepší, než bylo. I za tento skromný pokrok aby byl jeden vděčný!


Milý čtenáři, pokud bys chtěl dostávati e-mailem upozornění, že vyšel nový článek, zajdi doprava nahoru. Najdeš tam nápis „Sleduj novinky e-mailem“. Tam vlož adresu a klikni na Sleduj. Dá se to vždy zase zrušit.

Reklamy
%d bloggers like this: